Daň z nemovitosti - už je čas​​​​​​​

Vážení klienti, jestli jste v loňském roce nabyli či prodali nemovitost, nezapomeňte podat do 31. ledna daňové přiznání k dani z nemovitosti. Daň z nemovitých věcí tvoří daň z pozemků a daň ze staveb a jednotek. Jsou to pozemky a stavby evidované na katastru nemovitostí.

Daň z nemovitosti se platí dopředu, to znamená, že daň za celý rok 2019 se přiznává do 31. ledna 2019. Povinně jí platí každý, kdo se v roce 2018 stal vlastníkem nemovitosti. Rozhodující faktorem je přitom datum 1. 1. 2019. Kdo vlastní nemovitost k tomuto datu – ten podává daňové přiznání a platí daň za rok 2019. Uživatel pozemku hradí daň místo vlastníka, když je vlastník neznámý.

A naopak - když jste nemovitost prodali a prodanou nemovitost od platby daně „neodhlásíte“, může se stát, že vám finanční úřad předepíše daň z pozemku nebo stavby, která už má dávno jiného majitele.

Za datum podání daňového přiznání se považuje den, kdy jste ho odeslali – elektronicky nebo na poště (podle razítka), případně kdy jste ho přinesli do podatelny územního pracoviště finančního úřadu. Pokud daňové přiznání odevzdáte nejpozději pět pracovních dnů po termínu, projde vám to bez sankce. Jen pozor, už nestačí přiznání odeslat, do pěti dnů ho od vás finanční úřad musí mít.

Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek
Ovládací prvek Obrázek