Půjčka pro mladé - konkurence pro banky ?​​​​​​​

Ve středu začal Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) přijímat žádosti o zvýhodněné úvěry pro mladé rodiny do 36 let na modernizaci či pořízení nového bydlení. Půjčit si lze až dva milióny korun. 

Avizovaný zájem o půjčky je obrovský, nejen v Praze se kvůli nim tvořily dlouhé fronty. Ještě před otevřením stály davy zájemců před pražskou i olomouckou kanceláří a zdálo se, ze objem 650 milionů korun, který byl vládou vyčleněn, bude rychle pryč. 

Zvýhodněný úvěr, který poskytuje ministerstvo pro místní rozvoj prostřednictvím SFRB, je určen pro ty, kteří žijí v manželství nebo registrovaném partnerství, ve kterém alespoň jeden z manželů nebo registrovaných partnerů nedosáhl ke dni podání žádosti 36 let, nebo nežijí v manželství nebo registrovaném partnerství, ale trvale pečují o dítě do 15 let a ke dni podání žádosti nedosáhli 36 let. Možná výše úvěrů se pak odvíjí od záměru realizace. Pokud jde o modernizaci bytu, lze získat maximálně 300 tisíc korun, v případě koupě bytu až 1,2 miliónu korun, a pokud se jedná o stavbu či koupi rodinného domu, je stanovena maximální výše úvěru na dva milióny korun.

Doba splatnosti úvěru bude na 20 let, výjimečně na 25 let.

Na jedné straně politika České národní banky bojuje proti předlužování domácností zvyšováním centrálních úrokových sazeb, které mají vliv hypotéky, na straně druhé přišel stát s nabídkou úvěru s mimořádně výhodným úrokem pro mladé lidi. 

Buďme rádi, že se po dlouhých letech rozjel státní program na podporu bydlení, bohužel se trefil do doby, kdy ceny nemovitostí lehce překračují nabízené finanční prostředky od SFRB. A tak mladým často nezbyde než jiného, než kombinovat několik úvěrů a vlastní (rodinné) zdroje, aby na vlastnické bydlení vůbec dosáhli. Přitom budou muset splnit podmínky nejen vůči SFRB, ale i vůči bance a to bude poměrně složité.

Otázkou tedy zůstává, jestli se i přes velký zájem najde dostatečný počet zájemců, kterým se sejde cena nemovitosti i financování.