UPOZORNĚNÍ pro všechny ŽADATELE o jakýkoliv úvěr !!!

Bohužel mezi bankovními poradci a externími zprostředkovateli úvěrů řádí šotek, a to nabízení nejnižších úrokových sazeb klientům, kteří ještě nepodepsali žádost o úvěr a nebyly jim řádně zkontrolovány registry.


Boj o klienty je velký a neúprosný, proto jak bankéři v jednotlivých bankách, tak i zprostředkovatelé (finanční poradci) lákají klienty na podezřele nízké sazby a různé výhody. 

Po podepsání žádosti o úvěr ale může být všechno jinak ... 

Většina bank v ČR nezkoumá jen řádné splácení úvěrů, ale i další rizikové parametry klienta, který žádá o úvěr nebo konsolidaci. Proto berte na zřetel, že jakékoliv nabídky spotřebitelských nebo hypotečních úvěrů bez dotazu do registrů a dodání dalších potřebných dokumentů jsou pouze ORIENTAČNÍ a mohou se výrazně lišit od finální nabídky. Platí to i pro různé internetové kalkulačky, kterými se spousta klientů také ohání. Všimněte si, že je většinou malým písmem napsáno, že se jedná o nabídku od XX% a tato kalkulace není závazná ...

Dnes jsem třeba viděla lákavou reklamu zde na sociálních sítích na hypotéku již od 1,99% p.a.. Bohužel tato sazba je již dávno minulostí asazby se nyní pohybují kolem 3% dle různých parametrů hypotéky.

Nyní vám přiblížím, jaké parametry hrají důležitou roli při schvalování úvěrů a přidělení výsledného úroku.

Banky nekoukají jen na registry. Vyjma vašeho předchozího řádného splácení banky při posuzování úvěryschopnosti posuzují i další parametry, například:

  • zdroj a výše vašich příjmu (HPP, doba (ne)určitá, doba trvání prac. poměru, OSVČ, povolání apod.)
  • počet vyživovaných osob, zejména dětí a jejich věk
  • vaše předchozí chování v bankovní sféře (jeden dlouhodobě řádně splácený úvěr x časté nabírání nových a malých úvěrů, časté refinancování, drobné zboží na splátky u nebank. společ. aj.)
  • věk (příliš mladí i příliš staří klienti to mají samozřejmě těžší)
  • zda žádáte sami nebo ve 2 a více 
  • zda vůbec máte úvěrovou minulost (paradoxně je horší, když jste úvěry "nepolíbeni" než když máte více úvěrů najednou)
  • kraj či město, kde bydlíte (v Praze máte vyšší náklady na bydlení než např. v Ústeckém kraji)
  • váš rodinný stav (manželé mohou samostatně žádat pouze do 300.000,- a nad tuto částku je třeba písemný souhlas druhého - pokud není upraveno SJM)
  • požadovaná výše úvěru, pojištění úvěru, doba splatnosti a výše splátky a další parametry...
  • vaše historie u banky u které žádáte (zda vám tam chodí mzda nebo tam máte alespoň nějaký účet nebo jiný produkt aj.)

... a spousta dalších skutečností a parametrů, proto se nabídky jednotlivých bank můžou pro různé osoby lišit a jeden si půjčí spotřebitelský úvěr za 4,4% a jiný za 13,8%

Zdroj: Dominika Säcklová